یک فایل یک فایل

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه به دارندگان حسابهای بانک ملی : باتوجه به اینکه سقف حداقل خرید کارت های بانک ملی مبلغ 5000 تومان میباشد لذا برای خرید مبالغ کمتر از 5000 تومان از کارت های سایر بانک ها استفاده نمائید .... پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. با تشکر

دانلود مقاله کامل درباره اسلام و نسل جوان

دانلود مقاله کامل درباره اسلام و نسل جوان

 

 

 

 

 

 

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحه :36

 

بخشی از متن مقاله

چكيده  :

از بهترين و عالي ترين اعمال ديني ، امر نماز است كه اسلام به آن توجه زيادي كرده است و براي آن آثار و فوائد زيادي در آيات و روايات مطرح نموده است ، اگر چه عبادت در تمام اديان آسماني وجود دارد و ليكن بهترين و زيباترين نوع عبادت همين نمازيست كه در اسلام به شكل و كيفيت خاصي آمده و مسلمانان دعوت به خواندن آن شده اند . در قرآن كريم فلسفه خلقت را عبادت خداي تعالي بيان شده است . كه در اين راستا نماز نقش مؤثري را ايفا  مي كند ، زيرا اكمل عبادت خداي تعالي نماز است.

اما عليرغم اين همه توجه اسلام به عبادت مخصوصاً نماز ، باز عده اي از مسلمانان به اين امر مهم توجهي نداشته و براحتي آن را ترك مي كنند و به خاطر بي توجهي آنها هم نسل نوجوان و جوان هم به اين امر ديني بسيار مهم بي محبتي مي نمايد لذا در اين رساله به بيان علل و ريشه هاي بي توجهي به نماز در اين قشر پر نيرو و پر تحرك (نوجوان و جوان ) مي باشد.

مقدمه  :

منت خداي را عزوجل كه طاعتش موجب قربت است و به شكر اندرش مزيد نعمت .

هر نفسي كه فرو مي رود ممد حيات است و چون بر مي آيد مفرّح ذات .

پس در هر نفسي ، دو نعمت موجود است و بر هر نعمتي ، شكري واجب .

بنده نمي خواهم راجع به فلسفه نماز ، ضرورت نماز ، اهميت نماز تحقيق كنم چون موضوع براي جامعه ما بسيار روشن و واضح است . از طرف ديگر كتابها و سخنان فراواني در اين باره نوشته و گفته شده و شكل ديگري را در بين اين مسائل نمي دانم به ويژه در كشور ي كه تاسيس نظام آن بر مبناي دستورات آسماني و الهي بوده و طبعاً نماز يكي از زيباترين             جلوه هاي اين نظام آسماني است و همه مردم ما هم مسلمانند و در اهميت و ضرورت نماز مطالبي را مي دانند .

اما مسئله و مشكل اصلي چگونگي گسترش و ترويج فرهنگ نماز و اعتلاي اين فريضه الهي در ميان نسل نوجوان و جوان ما است.

به نظر بنده مهمترين عامل تاثير گذار بر اهتمام و توجه به نماز و ترويج اعتلاي اين فريضه الهي در سطح كشور بويژه دانش آموزان عزيزمان ، ايمان و باور مسئولان تعليم و تربيت است به اين نكته مسئولان آموزش و پرورش و تعليم و تربيت و معلمان و مربيان عزيز و مديران گرامي تعيين كنند كه وظايف آنها فقط يك سري آموزش هاي كلاسيك نيست كه فقط       جنبه اي علمي و افزايش دانش آموزان عزيز توجه كنند خواندن و نوشتن و اين مفاهيم نظري علمي كلاسيك ، نخستين و ابتدايي ترين وظيفه تعليم و تربيت است ، اين هدف نيست و تنها ما به اين حد اكتفا نكنيم  .

بلكه رسالت تعليم و تربيت يك رسالت سه بعدي و همه جانبه است .

بعد اول : تربيت علمي كه بايد به آن توجه كنيم . بعد دوم : كه  مهمترين بعد است و آن تربيت ديني و معنوي و اخلاقي نسل جوان و نوجوان است در حقيقت انسان سازي و آدم سازي وظيفه بزرگ و مهم آموزش و پرورش است . اين امر بيشتر ناظر بر اين بعد انساني و روحاني است كه بايد به آن توجه شود.

بعد سوم : توانمندي سازي نسل جوان به عنوان تربيت يك شهروند است كه بتواند زندگي فردي و اجتماعي خودش را دنبال كند. هم تلاش براي اعتلاي علمي و دانشي و اطلاعات و آگاهيها و هم تلاش براي رشد استعدادهاي معنوي و اخلاقي و ديني نسل جوان و همچنين تلاش براي تربيت اجتماعي نسل جوان و نوجوان از وظايف بسيار مهم تعليم و تربيت است كه بايد به آن توجه كند.

اين سه بعدي  است كه مي تواند فضاي تعليم و تربيت را بهتر سامان بدهد و جهت گيري ها را ناظر بر همه استعدادهاي نسل نوجوان و جوان كند كه نگاه يك بعدي باعث رشد سرطاني در ابعاد روحاني و به اصطلاح معنوي فرد نشود. بديهي است وقتي كه اين باور در معلمان و مديرانمان پيدا شد كه همان طوري كه برنامه ريزي مي كنند براي كلاسهاي درس و آموزشهاي نظري به همين اندازه لااقل و بيشتر از اين به خاطر اينكه هويت انساني بستگي به آن ابعاد روحاني دارد بايد ناظر به تربيت معنوي و اخلاقي باشند. اين باور و يقين اگر در آنها ايجاد شود ، طبعاً برنامه ريزي ، سپاسگزاري و اهتمام مي كند كه وقتي تربيت ديني يك ركن شد ، نماز زيباترين تجلي پرستش و عبوديت مي شود ، سپس حتماً براي آن برنامه ريزي       جدي تري را انجام مي دهند .

رشته ي وابستگي نوجوان و جوان به دنيا باريك تر است و به خدا نزديك تر . فطرت پاكش ، از پليدي زدوده است و هنوز به دنيا نيالوده.

پيوندش با خدا استوار است و پيمايش پايدار. اگر جامعه او را نيالايد ، خواستن جز خدا را نمي ستايد. خدا در همان نوجوان و جوان حضور دارد و بر باغ دلش بلور مي بارد.

نماز حريم بار است و جوان و نوجوان فارغ از اغيار با او گفتگو مي كند و در محراب عبادت يار براي عبوديت دلدار ، قامت مي بندد ، قائمه ي حيات را به اقامه ي مناجات مي پيوندد.

و از طرفي :

نماز ، زيباترين جلوه نيايش ، ميراث همه انبيا الهي و بهترين هديه آن براي ارتباط خلف به خالق خويش است و زيباترين تجلي نيايش را در سيماي نماز مي توان به مشاهده نشست.

از بهترين و عالي ترين اعمال ديني ، امر نماز است كه اسلام به آن توجه زيادي كرده است و براي آن آثار و فوائد زيادي در آيات و روايات مطرح نموده است اگر چه عبادت در تمام اديان آسماني وجود دارد و ليكن بهترين و زيباترين نوع عبادت همين نمازي است كه در اسلام به شكل و كيفيت خاصي آمده و مسلمانان ، دعوت به خواندن  آن شده اند.

در قرآن كريم فلسفه خلقت ، عبادت خداي تعالي بيان شده است و در حقيقت فلسفه خلقت جن و انس ، رشد يافتگي الهي و اخلاقي است ، كه در اين راستا نماز نقش موثري را ايفا مي كند ، زيرا اكمل عبادت خداي تعالي نماز است در اين رساله علل و ريشه هاي ترك نماز و راههاي گسترش و تعميق فرهنگ نماز است و مخاطب ما مسلماناني هستند كه علي رغم اعتقاد به خدا و پيغمبر (ص) و دين او ، به امر نماز توجه ندارند و در حقيقت بر خلاف اعتقادات خود عمل مي كنند.

 

اهداف تحقيق

اهل نظر اين حقيقت را قبول دارند كه نماز ، كاملترين پاسخ به عالي ترين نياز بشر است.

همه بر اين باوريم كه نماز در بين احكام الهي ، از بهترين جايگاه برخوردار است و نيز همه بر اين باور هستيم كه نماز ، پرچم عبادات و سرود آزادگي است. ما همان گونه كه تكليف داريم ، اعضاي بدن خود را از آسيبها در امان نگه داريم ، بايد براي پاسخ به نيازهاي فطري و رواني قيام كنيم كساني كه تصور مي كنند اگر به سراغ آسمان ، زمين ، كوه ، زر و زيور دنيا بروند ، توانسته اند نياز حقيقي خود را برآورده كنند سخت در اشتباه هستند اشتباه برخي از آدميان امروز از همين امر ناشي مي شود ، زيرا پس از آن كه به هدفهاي دنيايي خود مي رسند  تازه ممكن است بيشتر احساس پوچي كند و به بن بست برسند بسياري از انسانهاي امروز هنوز نفهميده اند كه نياز رواني و حقيقي بشريت ، كمال مطلق، زيباي مطلق و حيات بي مرگ است كه خاص ذات مقدس خداوند است و اين تنها نماز است كه انسان را به آن منبع بينهايت كمال و نيكي پيوند مي دهد . امروز ثابت شده است همان گونه كه انسان از  فقر و محروميت به پوچي مي رسد ممكن است از رفاه زياد و اشباع غرايز مادي نيز به همين سرنوشت دچار شود.

آمار خودكشي در كشورهاي اسكانديناوي مثل سوئد و سوئيس كه جوانان آن در رفاه كاملند ، بيشتر از ساير كشورهاست و علت اين وازدگي و خستگي با وجود رفاه ، خالي بودن زندگي از يك معناي برتر و آن معنويت و نماز است.

ويژگي اين تحقيق

1ـ روش جديد و نوين تحقيق است كه به روش كاربردي معروف مي باشد.

2 ـ سعي كرده ام از كلي گويي پرهيز نموده ، به مثالها و مصاديق جزيي بحث بپردازم  تا مطلب آسانتر و سريعتر و بهتر درك شود .

3 ـ  در پيرامون بعضي از مباحث تحقيق ، از نظرات اساتيد مجرب و محصلين ساعي استفاده شده است .

تاريخچه تحقيق

آئين مقدس اسلام در چهارده قرن قبل ، ضمن برنامه هاي جامع و سعادت بخش خود توجه بخصوصي به نسل جوان معطوف داشته و جوانان را از نظر مادي و معنوي ، رواني ، تربيتي ، اخلاقي ، اجتماعي ، دنيوي و اخروي تحت مراقبت كامل قرار داده است .

يكي از بزرگترين سرمايه هاي هر مملكت نيروي انساني آن مملكت است و مهمترين نيروي انساني هر كشور در نسل جوان آن كشور مي توان يافت ن قدرت و نيروي جواني است كه مي تواند بر مشكلات زندگي فائق آيد و راههاي سخت ناهموار را به آساني بپيمايد لذا اولياء گرامي اسلام جواني را يكي از نعمت هاي پر ارج الهي و از سرمايه هاي بزرگ سعادت در زندگي بشري شناخته و اين موضوع را با عبارات مختلفي به مسلمين خاطر نشان نموده اند .

لذا حضرت علي (ع) مي فرمايد :

دو چيز است كه قدر قيمتشان را انسان نمي شناسد مگر كسي كه آن دو چيز را از دست داده باشد يكي جواني و ديگري تندرستي و عافيت است.

در اين حديث حضرت علي (ع) نعمت جواني را در رديف بزرگترين نعمتهاي الهي ،  يعني صحت و سلامتي آورده است و به اندازه اي آن را مجهول القدر داشته كه مي فرمايد تنها در موقع فقدان جواني مي توان به ارزش آن پي برد .

*** متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین ، آنی دانلود نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است ***


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file16_1808850_5648.zip29.3k

آخرین محصولات فروشگاه

محبوبترین محصولات