یک فایل یک فایل

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه به دارندگان حسابهای بانک ملی : باتوجه به اینکه سقف حداقل خرید کارت های بانک ملی مبلغ 5000 تومان میباشد لذا برای خرید مبالغ کمتر از 5000 تومان از کارت های سایر بانک ها استفاده نمائید .... پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. با تشکر

دانلود مقاله کامل درباره اصحاب اخدود

دانلود مقاله کامل درباره اصحاب اخدود

 

 

 

 

 

 

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحه :17

 

بخشی از متن مقاله

اصحاب اخدود

يكى از جماعت‏هاى الگو در قرآن، كه با افتخار و عزت از آنها ياد شده است، كشتگان اخدود مى‏باشند. قرآن در سوره بروج از آنها و سرنوشت عبرت آموز، ومقاومت جانانه‏شان در راه عقيده توحيدى سخن گفته است؛

قُتِلَ أَصْحابُ الأُخْدُودِ * النّارِ ذاتِ الوَقُود * إِذ هُمْ عَلَيْها قُعُودٌ * وَهُمْ عَلى‏ ما يَفْعَلُونَ بِالمُؤْمِنِينَ شُهُودٌ؛(1)

كشته شدند ياران گودال (خندق)؛ همان آتش مايه دار و انبوه. آن‏گاه كه آنان بالاى‏آن‏خندق به تماشا نشسته بودند. و خود بر آنچه بر سر مؤمنان مى‏آوردند، گواه‏بودند.

ماجراى اصحاب اخدود از حيث تاريخى با اختلاف بسيار روايت شده است. طورى كه نمى‏توان نظر قطعى درباره مصداق واقعى و زمان وقوع آن اظهار نمود.

هرچند در برخى ترجمه‏ها و تفسيرها اصحاب اخدود لقب كسانى دانسته شده كه گروهى از مؤمنان را به خاطر عقيده و ايمان به توحيد در گودال‏هاى آتش سوزانيده‏اند، اما مشهور اين است كه اصحاب اخدود همان مؤمنان شهيدند.(2)

1. اصحاب اخدود، اسوه جان نثارى در راه توحيد

بارزترين صفت اصحاب اخدود كه آنان را به مقام الگويى مى‏رساند، جانفشانى و فداكارى بى‏دريغ در راه اعتقاد توحيدى است.

 با پذيرفتن هر يك از روايات تاريخى موجود در مورد چگونگى و مصداق قصه اصحاب اخدود، آنچه مسلم و يقينى است، مقاومت و رشادت اين گروه دربرابر تهديدهاى جدى سركردگان كفر است، كه مى‏خواستند زندگى دنيا را به بهاى ايمان به آنها دهند و اينان بر ايمان خويش تا آخرين لحظه پاى فشردند؛

وَما نَقَمُوا مِنْهُمْ إِلّا أَنْ يُؤْمِنُوا بِاللَّهِ العَزِيزِ الحَمِيدِ.(3)

و بر آنان عيبى نگرفته بودند جز اينكه به خداى ارجمند ستوده ايمان آورده بودند.

ديدگاه مشهور درباره ماجراى اصحاب اخدود كه مورد اعتراف بيشتر مفسران و سيره‏نويسان است را به طور خلاصه از سيره ابن‏هشام مى‏آوريم:

ذونواس با سربازانش به‏سوى آنها رهسپار شد و به يهوديت دعوتشان كرد و ميان كشته‏شدن ودين يهود، مختارشان ساخت.

 پس كشته شدن را برگزيدند و چاله‏هايى (اخدود) برايشان حفرنمود و بسيارى را سوزاند و بسيارى را با شمشير كشت و مثله‏كرد تا به نزديك بيست هزار شدند و آيات سوره بروج در شأن ذونواس و سپاهش نازل گشت.(4)

شرح بيشتر ماجرا، بنا به نقل على بن ابراهيم قمى در تفسير سوره بروج چنين است:

اصحاب اخدود كشته شدند و سبب آن اين بود كه ذونواس آخرين پادشاه از ملوك حمير، حبشيان را به حمله به سرزمين يمن واداشت و خود به دين يهود درآمد و حميريان را به اين آيين فرمان داد و خود را يوسف ناميد. مدتى بدين‏سان گذشت تا بدو خبر رسيد كه در نجران بازماندگان قومى نصرانى به‏سرمى‏برند كه دين عيسى و حكم انجيل را گردن مى‏نهند و پيشوايشان عبدالله بن بريامن است.

اطرافيان پادشاه، او را به عزيمت به سوى آن قوم و تحميل آيين يهود برايشان تشويق كردند. پس حركت كرد تا به نجران رسيد و هر كس را بر دين نصرانيت بود، گرد آورد. آن‏گاه دين يهود را بر آنان عرضه كرد اما آنها امتناع كردند. وى با آنان مجادله نمود اما جز ابا و امتناع نديد.

 سرانجام آنها كشته شدن را بر ورود به آيين يهود برگزيدند. ذونواس براى آنها گودال‏هايى حفر كرد و هيزم در آن بنهاد و آتش به پا كرد. گروهى از ايشان به آتش سوختند، گروهى ديگر با شمشير مثله شدند تا شمار سوختگان و كشتگان به بيست هزار رسيد و تنها يكى از ايشان به‏نام دوس با اسب خود گريخت.(5)

بنابراين، آنچه از مجموع روايات مشهور برمى‏آيد اين است كه اصحاب اخدود آزادانه، مرگ را بر دين جبرى و تحميلى و آيين منسوخ ترجيح دادند و از دين بر حق مسيحيت كه آخرين رسالت معتبر در زمانشان بود، بيرون نشدند و فرجامشان شهادت و سعادت عقبا گشت.

قصه‌ اصحاب‌ اخدود

اخدود جمع‌ خد به‌ معناي‌ رخساره‌ است‌ كه‌ درزمين‌ به‌ معناي‌ شق‌ و بخشي‌ از آن‌ است‌. خدواندبه‌ جهت‌ صبر مومنان‌ مكه‌، قصد مومنان‌ مسيحي‌ وبرخورد اصحاب‌ اخدود را براي‌ رسولش‌ نقل‌مي‌كند. حوالي‌ سالهاي‌ 523 ميلادي‌، يمن‌ وجنوب‌ حجاز تا منطقه‌ نجران‌ تحت‌ حاكميت‌ قوم‌يهود بود. اصحاب‌ اخدود گروهي‌ از حكام‌ يمن‌كه‌ دين‌ يهود داشتند و بزرگ‌ آن‌ «ذونواس‌حميري‌» بود. «مسروق‌» حاكم‌ وقت‌ يمن‌ منطقه‌نجران‌ حجاز را به‌ تسلط خود درآورد و به‌ تمام‌مسيحيان‌ امر كرد تا مسيح‌ را انكار كنند و يهودي‌شوند در غير اين‌ صورت‌ تسليم‌ مرگ‌ شوند، چون‌مسيحيان‌ از انكار نبوت‌ مسيح‌ امتناع‌ كردند مسروق‌فرمان‌ داد تا نمازخانه‌ مسيح‌ كه‌ قريب‌ 427كشيش‌ و راهب‌ در آن‌ جمع‌ شده‌ بودند آتش‌زنند و همه‌ را بسوزانند و بعد حفره‌هايي‌ از آتش‌ايجاد كرد و به‌ مسيحيان‌ نجران‌ از زن‌ و مرد صغير وكبير هر كس‌ كه‌ از مسيحيت‌ برائت‌ نجويد و ازايمان‌ به‌ خداي‌ مسيح‌ دست‌ نكشد او را زنده‌ زنده‌در آتش‌ اندازند تا بسوزد و نيروهاي‌ مسروق‌چنين‌ كردند و مومنان‌ نصاري‌ صبر و بردباري‌ پيشه‌كردند و براين‌ ظلم‌ يهوديان‌ مقاومت‌ كردند.
    
جالب‌ قضيه‌اي‌ است‌ كه‌ در آتش‌سوزي‌اصحاب‌ اخدود در مورد مادري‌ با كودك‌ يك‌ماهه‌اش‌ پيش‌ آمده‌ است‌. سربازان‌ مسروق‌ مادررا با كودك‌ به‌ لب‌ پرتگاه‌ آتش‌ مي‌آورند و به‌ اومي‌گويند: «دست‌ از ايمانت‌ بكش‌ يا اينكه‌ تو را درآتش‌ مي‌سوزانيم‌» مادر به‌ لخاظ جان‌ وجست‌كودكش‌ از سقوط در آتش‌ منصرف‌ مي‌شود ولي‌كودك‌ لب‌ به‌ سخن‌ مي‌گشايد كه‌ مادر در آتش‌جهنم‌ به‌ مراتب‌ سوزناكتر از آتش‌ دنيا است‌ وبراين‌ مصيبت‌ چند لحظه‌اي‌ صبر كن‌ و مادر كه‌متوجه‌ اين‌ معجزه‌ الهي‌ مي‌شود به‌ مشركان‌اخدود مي‌گويد: «من‌ از ايمان‌ به‌ خداي‌ بازنمي‌گردم‌، خداي‌ واحد بزرگ‌ عالميان‌ معبود من‌است‌ و من‌ از حاكم‌ شما پيروي‌ نمي‌كنم‌» وبدينسان‌ در آتش‌ كمين‌ كافران‌ با فرزندش‌سوخت‌.
    
در روايتي‌ از ضحاك‌ نقل‌ شده‌ است‌ چند نفرپيش‌ از وقت‌ سخن‌ گفتند: -1 كودكي‌ كه‌ شاهدرفتار پاك‌ حضرت‌ يوسف‌ بود -2 پسر ماشطه‌دختر فرعون‌ -3 عيسي‌ پيامبر -4 يحيي‌ -5كودك‌ مربوط به‌ اصحاب‌ اخدود.
    
به‌ هر شكل‌ خداوند با بيان‌ قصه‌ اخدود ومومنان‌ نجران‌ به‌ مومنان‌ مكه‌ خبر داد كه‌ چگونه‌مومنان‌ نجران‌ در برابر ظلمهاي‌ مشركان‌ مقاومت‌ وصبر كردند.

*** متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین ، آنی دانلود نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است ***


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file20_1808856_9694.zip21k

آخرین محصولات فروشگاه

محبوبترین محصولات