یک فایل یک فایل

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه به دارندگان حسابهای بانک ملی : باتوجه به اینکه سقف حداقل خرید کارت های بانک ملی مبلغ 5000 تومان میباشد لذا برای خرید مبالغ کمتر از 5000 تومان از کارت های سایر بانک ها استفاده نمائید .... پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. با تشکر

دانلود مقاله کامل درباره علل پيدايش آفات

دانلود مقاله کامل درباره علل پيدايش آفات

 

 

 

 

 

 

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحه :24

 

بخشی از متن مقاله

علل پيدايش آفات :

آفت چيست؟ چه عواملي باعث به وجود آمدن آفات مي‌شوند؟

آفت موجودي است که خسارت اقتصادي داشته باشد. علل پيدايش آفت در سه موضوع اصلي خلاصه مي‌شود:
۱) وارد شدن موجودات به مناطق جديد (تهاجم) Invasion؛

۲) تغييرات اکولوژيکي؛

۳) تغييرات اجتماعي – اقتصادي.

تهاجم يکي از موضوعات بسيار مهمي است که مخصوصاً در طي قرن اخير بدليل سهل‌الوصول شدن مسافرت‌ها، بسيار گسترش پيدا کرده است. در واقع تعداد بسيار زيادي از آفات مهم و کليدي در نقاط مختلف دنيا آفاتي هستند که از يک نقطه يا منطقه پَراکنش بومي به مناطق جديد وارد شده‌اند و بدليل اينکه اين آفات بدون دشمنان طبيعي خود به مناطق جديد وارد مي‌شوند عموماً تبديل به آفت مي‌شوند. مثال‌هاي بسيار زيادي در اين زمينه در کشورهاي اروپايي و در ايران وجود دارد. به عنوان مثال در راسته (Hemiptera) تعداد زيادي از شپشک‌ها مثل (Quadraspidiotus pernisiosus) يا شپشک هايسان ژوزه مثل (Chrysomphalus dictyospermi) يا شپشک سپردار قهوه‌اي، سپردار قرمز يا (Aonidiella aurantii)، و(Aonidiellacitri)، يا شپشک استراليايي مثل (Icery apurchasi) وجود دارند.
کرم ساقه خوار برنج (Chilo suppresalis) از راسته (Lepidoptera). مگس مديترانه‌اي ميوه‌اي (Ceratitis capitata) از راسته (Diptera). از زير رده (Acari) گونه‌هايي مثل (Panonychusulmi) و (Panonychus citri) از گونه‌هاي بسيار مهم هستند که از طريق گياهان زراعي و گياهان زينتي و احتمالاً مرکبات از نقاط مختلف دنيا وارد کشور ما شده‌اند.

 

* نقش قرنطينه

در ايران قرنطينه نقش مهم جلوگيري از ورود آفات جديد به کشور را به عهده دارد. براي مثال پس از بررسي‌هاي لازم توسط موسسه تحقيقات آفات و بيماري‌ها روي نوعي چمن وارداتي از كشور هلند (براي تعويض چمن استاديوم آزادي) از ورود آن به كشور جلوگيري بعمل آمد.

دومين عامل که باعث تبديل موجودات به آفت مي‌شود تغييرات اکولوژيکي است. تغييرات اکولوژيکي با تاريخچه کشاورزي قرين است. هر عملي که انسان در طبيعت انجام مي‌دهد نوعي تغيير اکولوژيکي به همراه دارد. تغييرات اکولوژيکي در طي سده اخير بسيار زياد بوده است. تک کِشتي‌هاي وسيع، استفاده از واريته‌هاي پر محصول، و عمليات اَگرو تکنيکي مثل سمپاشي باعث شده است که تعادل در اکوسيستم و طبيعت به هم بخورد.
حتي کشت گياهان زينتي در گلخانه نوعي تغيير اکولوژيکي است. معمولاً از طريق وارد کردن دشمنان طبيعي، آفات در گلخانه‌ها را کنترل مي‌كنند. در اکوسيستم طبيعي و در شرايط طبيعي زنجيره‌هاي غذايي بسيار پيچيده توسط تعداد بسيار زيادي آفت و دشمنان طبيعي ايجاد شده‌اند. از آنجا که سموم در طي نيم قرن اخير اين زنجيره پيچيده را بر هم زده‌اند، براي ايجاد تعادل مجدد زنجيره‌هاي غذايي بين گونه‌هاي گياهخوار، پارزيتوئيدها و پرداتورها حداقل به پنجاه سال تلاش مداوم نياز داريم.

در بين عوامل بر هم زننده تعادل اکولوژيک، قطعاً سموم و ترکيبات شيميايي از اهميت بسيار زيادي برخوردارند. بطوريكه سمپاشي زياد بخصوص براي مدت طويل در محيط باعث تقويت ژن مقاوم در برابر اين ترکيب شيميايي شده و در طي ساليان متمادي، اين جمعيت از طريق زاد و ولد افزايش پيدا مي‌کند. و نهايتاً بعد از مدتي يک جمعيت مقاوم به سموم در طبيعت ظاهر مي‌شود.

همچنين کاربرد سموم، باعث ايجاد آفت در مواردي نيز مي‌شود. آفات ثانوي آفاتي هستند که از طريق کاربرد ترکيبات شيميايي بوجود مي‌آيند. بدين صورت كه آفت خاصي در طبيعت كه داراي جمعيت پاييني نيز مي‌باشد بر اثر استفاده سموم از بين رفته ولي گونه‌هايي كه آفت محسوب نمي‌شوند بعد از مدتي به آفات خطرناك تبديل مي‌شوند.

کنترل آفات قرنطینه ای :

امروزه با توجه به شيوع آفات قرنطينه اي و خسارات فراواني که از طريق اين آفات به محصولات کشاورزي وارد مي شود بايد به دنبال راه هايي براي کنترل آنها باشيم ،چون زمان پيشگيري گويا در خواب بوديم و امروز ديگر کسي در ايران نمي تواند ادعا کند که مثلا chiloيا همان ساقه خوار برنج هنوز در قرنطينه است ، جالب تر اين است که حتي امروز مگس زيتون هم ديگر مهمان نيست ، امروز بايد از او هم به عنوان گونه اي ميزبان در کشور نام ببريم .البته گفتني است گاهي خبر هايي مي رسد که مثلا مبارزه  با نسل سوم مگس زيتون آغاز شده و هم من و هم شما خوب مي دانيم آفتي که بيايد رفتني نيست اگر اينطور بود ساقه خوار برنج بايد سال ها پيش از ايران مي رفت.   در واقع اين آفات بخشي ازدغدغه هاي کشاورزان شده اند و هيچ کس پاسخ گوي اين همه مشکل کشاورز ايراني که تک تک درختانش به اميد به بار نشستن مي کارد نيست.

و امروز وظيفه ي ماست که اگرچه  دوشادوش کشاورز ايراني کار نمي کنيم ، از مشکلات و دغدغه هايش بي خبريم ولي مي توانيم آنچه را که آموختيم به او انتقال دهيم.

مي توانيم راه هايي به او نشان دهيم که محصولاتش کمتر در معرض آفات قرنطينه اي قرار گيرند.

طرز کنترل آفات قرنطينه اي:

در مبارزه با آفات قرنطينه اي معمولا از سموم گازي استفاده مي کنند ، براي اين منظور بايد آفت کشي برگزيده شود که گاز ان روي مراحل رشدي آفات مورد نظر ،اثر قاطع داشته باشد . براي رسيدن به اين هدف ، در هر موردي عوامل موثر و شرايط لازم را بايد مورد توجه قرار داد .

مهمترين عوامل موثر در مبارزه با آفات قرنطينه اي عبارتند از: تعيين مقدار سم مصرفي ، مدت گازدهي ، درجه‌ي گرما ، مقدار رطوبت محصول و سرانجام تراکم يا غلظت سم در اطاق گاز.

طرز تبخير سم گازي:(Vaporisation)

در عمليات مبارزه با آفات لازم است که دز (dose)و غلظت ماده ي سمي در اطاق گاز ،در تمام طول مدت عمل ثابت باشد . زمان گازدهي بايد با توجه به تبخير کامل سم در اطاق گاز حساب شود . اگر سم به کار رفته از جمله ي سمومي است که به کندي بخار مي شود ، در اين صورت ممکن است در طول مدت پيش بيني شده ،تراکم گاز در طاق به حد نصاب نرسد و در نتيجه عمليات با موفقيت همراه نباشد . اين موضوع به ويژه ، در مورد محصولات قرنطينه اي کم مقاومت و ظريف مانند انواع گلها ،گياهان ،ميوه ها و سبزي ها که عمليات آفت زدايي آنها بايد در زمان کوتاهي ( 2تا 4 ساعت ) انجام شود ،بسيار مهم مي باشد.

انواع خسارات و تعیین سطح زیان اقتصادی در مورد وجود آفات:

بطور کلی آفات به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم به گیاهان خسارت وارد می سازند.در خسارت مستقیم گیاه در نتیجه تغذیه مستقیم آفت خسارت میبیند.این خسارت بیشتر توسط حشراتی با قطعات دهانی ساینده بوجود می آید.

بعنوان مثال سوسک برگخوار نارون با تغذیه مستقیم از برگهای نارون باعث خسارت آن می شود.

در خسارت غیر مستقیم که بیشتر توسط حشراتی با قطعات دهانی مکنده بوجود می آید خسارت ناشی از  تغذیه آفت از گیاه مهم نبوده چراکه گیاه قادر به جبران آن است و خسارت اصلی مربوط به انتقال بیماری های ویروسی و قارچی –مایکروپلاسمایی و غیره میباشد که خسارات زیادی را ببار می آورد.بعنوان مثال: شته سبز هلو ناقل بسیاری از بیماری های ویروسی است.

*** متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین ، آنی دانلود نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است ***


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file30_1812592_3670.zip108.9k

آخرین محصولات فروشگاه

محبوبترین محصولات