یک فایل یک فایل

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه به دارندگان حسابهای بانک ملی : باتوجه به اینکه سقف حداقل خرید کارت های بانک ملی مبلغ 5000 تومان میباشد لذا برای خرید مبالغ کمتر از 5000 تومان از کارت های سایر بانک ها استفاده نمائید .... پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. با تشکر

دانلود مقاله کامل درباره الگوهاي غذا خوردن

دانلود مقاله کامل درباره الگوهاي غذا خوردن

 

 

 

 

 

 

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحه :15

 

بخشی از متن مقاله

الگوهاي غذا خوردن

يكي از اشتباهاتي كه معمولاً والدين مرتكب مي‌‌شوند، تحميل عادات غذا خوردن و اشتهاي بزرگسالان به كودكان است. اشتهاي كودكان متغير و به قول معروف دمدمي بوده، به آساني حواسشان از غذا خوردن پرت مي‌شود و ممكن است روزها و يا حتي هفته‌ها هوس يك غذاي بخصوص را داشته باشند. با اين وجود اگر شما سعي كنيد كه به جاي 24 ساعت در طول يك هفته براي او غذاهاي متنوعي تهيه نماييد، تمام مواد مغذي لازم و ضروري به بدنش مي‌رسد زماني كه كودكتان يك وعده غذاي را رد مي‌كند و نمي‌خورد ناراحت نشويد، احتمالاً وعده غذاي بعدي را با اشتياق خواهد خورد.

رهنمودهايي براي كودكان كه تازه غذا خوردن را شروع كرده‌اند

زماني كه كودك در حال دندان درآوردن است، لثه‌هايش بسيار حساس بوده و هنوز دارد ياد مي‌گيرد كه چگونه دهان، دندان‌ها و زبانش را بكار بگيرد. در اين مرحله دادن غذاهاي خشك همراه با پوره‌هاي نرم تنوع خوبي ايجاد مي‌كند. از ميوه‌ها و سبزي‌ها براي رنگ و نيز محتواي مواد مغذي آنها استفاده نماييد تا جايي كه مي‌توانيد سبزيها را با روش بخارپز كردن يا تفت دادن آماده كنيد تا مزه و رنگ خود را از دست ندهند، بعضي از آنها را به صورت خام به كودك بدهيد تا بصورت مداوم بجود. به ياد داشته باشيد كه مقدار غذا كم باشد تا كودكتان به خاطر مقدار زياد، از غذا خوردن دلزده نشود. بهتر است به كودك دوبار غذا بدهيد تا اينكه مقدار زيادي غذاي خورده نشده داشته باشيد. هميشه بگذاريد غذا كاملاً سرد شود، چرا كه دهان كودكان بسيار به دما حساس بوده و به راحتي مي‌سوزد.

عادات غذا خوردن سالمتر

تهيه غذا براي كودك ممكن است به معناي ايجاد بعضي تغييرات در عادات غذا پختن شما باشد، براي مثال، در طي غذا پختن و پس از آن به غذا نمك اضافه نكنيد. افزودن نمك به كليه كودك فشار آورده و ذائقه او را به غذاهاي نمك‌دار به جاي غذاهاي با طعم طبيعي متمايل مي‌كند.

غذا دادن و تغذيه

حدود اواخر شش ماهگي زماني مناسب براي شروع از شير گرفتن كودك شما و دادن غذاهاي جامد است. سپس طي شش ماه بعدي غذاي او از يك وعده غذاي جامد همراه با شير به سه وعده غذاي جامد در روز تغيير خواهد كرد. داشتن اطلاعات تغذيه‌اي به شما كمك مي‌كند كه به او غذاهايي بدهيد كه براي رشد نياز دارد. يكي از گام‌هاي بزرگ در پيشرفت فكري و بدني كودك شما اين است كه ياد بگيريد كه خودش غذا بخورد و شما بايد او را در انجام اين كار تشويق كنيد.

از شير گرفتن كودك

حدود اواخر شش ماهگي، زمان مناسبي براي آغاز از شير گرفتن و دادن غذاهاي جامد است. چهارماهگي خيلي زود است و مي‌توانيد اين كار را كمي ديرتر انجام دهيد. دستگاه گوارش كودك شما توانايي هضم و جذب غذاهاي مركب را ندارد. اگر غذاهاي جامد خيلي زود به كودك داده شود، به صورت هضم نشده از دستگاه گوارش عبور كرده و به كليه‌هاي نابالغ كودك فشار مي‌آورد.

در شش ماه اول، كودك شما فقط به شير (چه شير مادر و چه به صورت فرمولي) نياز دارد. اگر غذاهاي جامد زود به كودك داده شود، ممكن است باعث كاهش علاقه او به مكيدن گردد (كودكان شير مادرخوار شير كمتري از سينه مادر مي‌‌خورند و در نتيجه شير كمتري توليد مي‌شود). بهر حال كودك شما با رژيمي روبرو مي‌شود كه برآورد كنندة نيازهاي او نيست.

چه موقع از شير بگيريم

همچنان كه كودك شما رشد مي‌كند، به مقدار شير بيشتر و بيشتري براي حفظ اين روند رشد نياز دارد. اما معده كودك شما تنها گنجايش مقدار محدودي شير در هر وعده دارد، و زماني مي‌رسد كه او به اندازة تمام ظرفيت معده‌اش شير مي‌خورد اما اين مقدار تامين كنندة كالري روزانه مورد نيازش نيست.

راهنماي شير گرفتن

ممكن است كودك شما نسبت به بعضي از غذاها بي‌‌ميل باشد، پس به او فرصت بدهيد تا به هر غذايي عادت كند و اگر بعضي از غذاها را دوست نداشت به او اصرار نكنيد.

تشويق كودك به اينكه خودش غذا بخورد

اگر كودكتان مي‌تواند، به او اجازه بدهيد كه خودش با قاشق غذا بخورد. غذاهايي مثل پوره‌هاي سفت يا حليم را انتخاب كنيد.

غذاهاي مناسب در زمان رويش دندانها

زماني كه كودك شما در حال دندان درآوردن است، دوست دارد براي آرام كردن لثه‌هايش چيزي را بجود يا بمكد. تكه‌هايي از سبزيجات خام يا ميوه‌ها كه به اندازه كافي بزرگ باشد تا او بتواند در دست بگيرد و بجود مناسب است، بخصوص اگر كمي سرد باشد البته نه كاملاً يخ زده و سفت

كودكان بزرگتر ممكن است دوست داشته باشند كه يك استخوان را گاز بزنند، مثلاً يك استخوان دنده يا استخوان ران مرغ، اما موظب باشيد چيزهايي با لبه تيز به آنها ندهيد زيرا ممكن است به لثه‌هايشان آسيب برساند. براي تسكين التهاب لثه‌ها از ژل و دارو استفاده نكنيد چرا كه اغلب بي‌حس كننده‌هاي موضعي فقط براي مدت كوتاهي درد را آرام كرده و ممكن است باعث آلرژي شوند.

تغذيه كودك نوپا

در سن 18 ماهگي، كودك شما بايد كم و بيش همچون خود شما تغذيه شود و به اندازه يك سوم يا نصف يك فرد بزرگسال در هر وعده غذا بخورد مطمئن شود كه او حداقل يك غذاي پروتئيني در هر وعده و چهار واحد ميوه و سبزيجات در روز دريافت نمايد. مخلوط مناسبي از غذاها، از گروههاي غذايي مختلف را به او بدهيد.

به كودك خود غذاهاي برادويه يا حاوي شكر ندهيد. بجاي انواع پودينگ، ماست و يا ميوه‌هاي تازه كه سرشار از مواد مغذي هستند، بدهيد. همچنين از دادن غذاهاي سفت در قطعه‌هاي كوچك كه ممكن است در گلوي او بپرد، مثل آجيل، ذرت بوداده، ميوه‌هاي هسته‌دار يا قطعه‌هاي كوچك از سبزيجات و ميوه‌هاي خام خودداري كنيد.

سليقه‌هاي غذايي

در سال دوم زندگي، كودك شما نشان مي‌دهد كه بعضي غذاها را دوست دارد و بعضي را دوست ندارد . اين مسئله در كودكان شايع است كه در دوره هاي خاصي فقط يك نوع غذا را مي خورند واز خوردن انواع ديگر امتناع مي كنند براي مثال ممكن است اويك هفته هيچ چيز به غير از ماست و ميوه نخورد و سپس يك دفعه خوردن ماست را قطع كرده و هيچ چيز بجز پنير و سيب‌زميني له شده نخورد. در اين هنگام از دست او عصباني نشويد و او را مجبور نكنيد غذاي خاص ديگري بخورد. هيچ غذايي به تنهايي براي كودك شما ضروري نيست و همواره غذاهايي وجود دارند كه جانشين غذاهايي كه كودك نمي‌خورد بشوند. تا زماني كه انواع مختلفي از مواد غذايي را به كودك خود مي‌دهيد، او يك رژيم متعادل دارد و اين برايش بهتر است كه غذاهايي را كه دوست دارد بخورد (حتي اگر غذايي باشد كه شما قبول نداريد) تا اينكه اصلاً غذا نخورد. چيزي كه شما بايد خيلي مراقبت باشيد اين است كه كودكتان از خوردن تمام غذاهاي موجود در يك گروه غذايي بخصوص امتناع كند: براي مثال امتناع از خوردن هر گونه ميوه يا سبزي، در اين صورت، رژيم غذايي او نامتعادل خواهد شد و بايد راهي براي تشويق او به خوردن ميوه و سبزي پيدا كنيد.

سعي نكنيد غذاهايي را كه او دوست ندارد در مواد غذايي ديگر پنهان و يا با آن مخلوط كنيد. هرگز به او نگوييد اگر غذايي را كه دوست ندارد بخورد، به او غذاي مورد علاقه‌اش را مي‌دهيد، اين باعث مي‌شود كه غذاهاي ديگر را هم نخورد. اگر مي‌خواهيد غذاي جديدي به او بدهيد، مطمئن شويد كه گرسنه است، در اين صورت بهتر آن را مي‌پذيرد. هرگز او را مجبور نكنيد آنچه را كه دوست ندارد بخورد؛ اگر او فكر كند كه اين خيلي براي شما مهم است، به آساني از اين طريق شما را وادار مي‌كند تا هر آنچه را كه مي‌خواهد برايش انجام دهيد.

متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین ، آنی دانلود نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است.

/images/spilit.png

دانلود فایل 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,560 تومان
(شامل 20% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 3,200 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
29_728776_4069.zip12.8k

آخرین محصولات فروشگاه

محبوبترین محصولات