یک فایل یک فایل

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه به دارندگان حسابهای بانک ملی : باتوجه به اینکه سقف حداقل خرید کارت های بانک ملی مبلغ 5000 تومان میباشد لذا برای خرید مبالغ کمتر از 5000 تومان از کارت های سایر بانک ها استفاده نمائید .... پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. با تشکر

دانلود مقاله کامل درباره تشريح قلب

دانلود مقاله کامل درباره تشريح قلب

 

 

 

 

 

 

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحه :16

 

بخشی از متن مقاله

تشريح قلب

قلب اساسا يک پمپ عضلاني تو خالي است که بدون توقف خون را به سراسر بدن پمپ مي کند اگر چه قلب چندان بزرگتر از مشت دست نيست ولي در طول مدت عمر در حدود سيصد ميليون ليتر خون را پمپ مي کند.

رگهاي خوني بزرگي که به قلب متصل اند خون را به ريه ها و بدن مي برند و باز مي گردانند.رگهاي خوني کوچکتري که روي سطح قلب قرار دارند غذا و اکسيژن را به آن رسانده و محصولات دفعي از قبيل دي اکسيدکربن را از آن خارج مي کنند.در داخل قلب چهار بخش يا محفظه جداگانه وجود دارد، سمت راست قلب که از دهليز و راست و بطن راست تشکيل مي شود .خون کم اکسيژن را دريافت مي کند .در سمت چپ قلب دهليز چپ و بطن چپ خون تازه و پر اکسيژن را دريافت مي کند.قلب بين دو ريه ديافراگم (ورقه عضلاني گنبدي شکلي که سينه و شکم را از هم جدامي کند)قرار دارد. در حدود دو سوم قلب در سمت چپ بدن قرار دارد ماهيچه قدرتمند قلب به طور مداوم منقبض مي شود و خون را از قلب به ديگر قسمت هاي بدن مي راند.

اين نوع خاص ماهيچه هيچگاه خسته نمي شود و فقط در قلب وجود دارد.سرعت تپش قلب در تمام طول زندگي درحدود بيش از يکبار در ثانيه است.خون از رگهاي خوني که سياهرگ ناميده مي شوند به درون قلب مي ريزد .ماهيچه قلبي خون را به سختي فشرده و و خون تحت فشار به درون رگهاي ديگري که به سرخرگ موسومند رانده مي شود.همانطور که ذکر گرديد قلب از نوع خاصي ماهيچه ساخته شده است که هيچگاه خسته نمي شود .اين ماهيچه 60 تا 80 بار در دقيقه فشرده و رها مي شود .وقتي که ورزش مي کنيم اين رقم مي تواند تا صد بار در دقيقه افزايش يابد.

ارتباط قلب و رگهاي خوني :

خون وقتي که از قلب خارج مي شود به همه جا نمي ريزدبلکه به آرامي وارد لوله هايي به نام رگهاي خوني مي شود.نخست خون به داخل لوله هايي به نام سرخرگها جريان مي يابد. سرخرگهايي که قلب را ترک مي کنند لوله هاي ضخيمي هستند .بزرگترين آنها ((آئورت)) نام دارد که قطر آن 2/5 سانتيمتر (يا دواينچ) است.سرخرگها بلافاصله به لوله هاي کوچکتر زيادي تقسيم و شاخه مي شوند.

اين رگهاي خوني ،خون را به همه قسمتهاي بدن حمل مي کنند.هر چه از قلب دورتر مي شوند رگهاي خوني بيشتر و با اندازه هاي کوچکتر وجود دارد.باريکترين رگهاي خوني مويرگها نام دارند که آنقدر کوچک هستند که براي ديدن آنها نياز به ميکروسکوپ هست.مويرگها به يکديگر ملحق مي شوند و رگهاي بزرگتري به وجود مي آورند .اين رگها خون را به قلب باز مي گردانند.اين رگها سياهرگ ناميده مي شوند،هر چه به سمت قلب نزديکتر مي شوند تعدادشان کمتر و اندازشان بزرگتر مي شود.بزرگترين سياهرگ ها خون را به داخل تخليه مي کنند .در واقع رگها خون بدن را در يک چرخه حمل مي کنند.سرخرگها خون را از قلب دور مي کنند.مويرگها به قسمت هاي مختلف بدن خون رساني مي کنند ،سياهرگ ها خون را به قلب باز مي گردانند ،قلب و رگهاي خوني را سيستم گردش خوني مي نامند. که موجب گردش خون در تمام بدن مي شوند در واقع قلب بهترين پمپي است که در اين قلب دخالت دارد.

انواع دريچه هاي قلبي :

دريچه هاي داخل قلب از جريان اشتباه خون در بدن جلوگيري مي کنند. اين دريچه ها از قطعات بافتي زبانه مانندي ساخته شده اند .اگر خون در جهت عکس جريان يابد ،جريان معکوس با اين قطعه ها برخورد مي کند و آنها را وادار مي سازد که بسته شده و مجرا را ببندند .دريچه هاي دولتي و سه لتي از جريان معکوس خون و بازگشت خون به داخل قلب جلو گيري مي کنند.

دريچه هاي نيم هلالي :

قلب دو دريچه نيم هلالي دارد .اين دريچه ها در خروجي قلب واقع شده اند تا از بازگشت خون به درون قلب پس از پمپ شدن آن به خارج جلوگيري کنند.يکي از اين دريچه ها از بازگشت خون از سرخرگ ريوي( رگ بزرگي که خون را به ريه ها مي برد ) جلو گيري مي کند .

دريچه ديگر از بازگشت خون در آئورت (سرخرگ اصلي بدن که براي ارسال خون به بدن است) جلو گيري مي کند.

عملکرد دريچه هاي نيم هلالي :

محفظه تحتاني قلب منقبض مي شود و خون را از طريق دريچه نيم هلالي واقع در خروجي قلب بيرون مي راند ،فشار بالاي خون سه قطعه انعطاف پذير واقع در دريچه را باز مي کند و اين امکان را فراهم مي سازد که خون از قلب خارج شود و وقتي که قلب بين دو تپش استراحت مي کند ،خون شروع به بازگشت به درون قلب مي کند .اين جريان معکوس سه محفظه را پر مي کند و موجب بسته شدن آنها مي شود.

دريچه هاي دهليزي_بطن:

دو دريچه در قلب وجود دارد که باز گشت خون از محفظه هاي پايين قلب به درون محفظه هاي فوقاني جلو گيري مي کند.دريچه هاي دو لتي در سمت چپ قلب قرار دارد . در سمت راست دريچه هاي سه لتي قرار دارند.

عملکرد دريچه هاي دو لتي :

وقتي که خون از محفظه فوقانب قلب به محفظه تحتاني آن جريان مي يابد،از دريچه قيفي شکلي عبور مي کند جريان خون در جهت درست هنگام استراحت قلب بين دو تپش به آساني از اين دريچه عبور مي کند. وقتي که محفظه تحتاني منقبض مي شود خون شروع به جريان در جهت عکس مي کند و با برخورد با قطعه هاي بافتي دريچه موجب بسته شدن آن مي شود.طنابهاي متصل به اين قطعات مانع از برگشتن کامل آنها مي شود .

نقش هر يک از اين حفرات قلب در سيکل قلبي:

دهليز چپ:

خون حاوي اکسيژن زياد و دي اکسيد کربن از ريه ها و از طريق وريد هاي ريوي (سياهرگ هاي ريوي ) به داخل دهليز چپ و از ميان دريچه دو لتي يا ميترال به داخل بطن چپ هدايت مي شود.

بطن چپ:

با انقباض بطن چپ خون از طريق دريچه آئورت و شريان آئورت به تمام بافتهاي بدن مي رسد .

دهليز راست:

خوني که از بافتهاي بدن که حاوي اکسيژن کم و دي اکسيد کربن زياد مي باشد از طريق وريدهاي اجوف تحتاني و فوقاني به دهليز راست وارد و از ميان دريچه سه لتي يا تريکو سپيد به بطن هدايت مي شود.

 

بطن راست:

به انقباض بطن راست خون از طريق دريچه ريوي و شريان ريوي به داخل ريه ها انتقال يافته تا در انجا تبادل اکسيژن و دي اکسيد کربن صورت گيرد .

صداهاي قلب:

اگر با گوشي پزشکي که به آن استتوسکوپ مي گويند به قلب خودمان گوش دهيم متوجه مي شويم که با هر ضربان دو صدا شنيده مي شود . اولين صدا که شبيه« پوم» است مربوط به آغاز انقباض عضله قلب يا سيستول مي باشد که به علت بسته شدن دريچه هاي دو لتي  و سه لتي است . دومين صدا مربوط به بسته شدن دريچه آئورت و شريان ريويست و شبيه «ناک» مي باشد و در ابتداي دياستول يا مرحله استراحت قلب شنيده مي شود اگر دريچه هاي قلب آسيب ديده باشند ،صداهاي ديگري که اصطلاحا سوفل گفته مي شود شنيده مي شود.البته وجود اين سوفل ها هميشه دليل بر بيماري نيست .

متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین ، آنی دانلود نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است.

/images/spilit.png

دانلود فایل 


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,400 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
22_739355_3802.zip10.3k

آخرین محصولات فروشگاه

محبوبترین محصولات