یک فایل یک فایل

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه به دارندگان حسابهای بانک ملی : باتوجه به اینکه سقف حداقل خرید کارت های بانک ملی مبلغ 5000 تومان میباشد لذا برای خرید مبالغ کمتر از 5000 تومان از کارت های سایر بانک ها استفاده نمائید .... پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود. با تشکر

دانلود تحقیق کامل درمورد صنعت کاشی

دانلود تحقیق کامل درمورد صنعت کاشی

 

 

 

 

 

 

لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحه :36

 

بخشی از متن مقاله

مقدمه :

كاشي قطعه سنگي است مصنوعي به ابعاد مختلف و به ضخامت چند ميليمتر كه يك روي آن داراي سطحي شيشه اي بوده و كاملاً صاف و صيقلي مي باشد. به همين علت به راحتي قابل تميز كردن است و اغلب در محل هايي از ساختمان مورد استفاده قرار مي گيرد كه امكان رشد ميكروب ها بيشتر بوده و در نتيجه احتياج به نظافت بيشتر دارد مانند حمام ها،‌توالت ها و آشپزخانه ها و آبريزگاههاي عمومي و غيره.

نخستين كاشي به مفهوم امروزي كه به دست بشر ساخته شد و باستان شناسان به آن دسترسي پيدا كرده اند مربوط به مصر مي باشد كه باستان شناسان قدمت آن را مربوط به 4700 سال قبل از ميلاد مي دانند. در ناحيه بين النهرين در نزديكي شهر نينوا در 700 سال قبل از ميلاد نيز كاشي سازي رواج داشته است.

صنعت كاشي سازي در ايران سابقه طولاني دارد و حتي اين صنعت در دوران قبل از اسلام و حتي قبل از ميلاد نيز در ايران رواج داشته به طوريكه نمونه هايي از صنعت كاشي كاري ايران در شوش كه مربوط به كاخ هخامنشيان است پيدا شده كه قدمت آن مربوط به 400 سال قبل از ميلاد مي باشد كه به وسيله باستان شناسان فرانسوي به فرانسه برده شده و اكنون در موزه هاي فرانسه موجوداست. صنعت كاشي سازي بعد از اسلام نيز در ايران رواج داشت و كم و بيش راه ترقي خود را طي مي نمود و در دوران صفوي اين هنر به اوج ترقي خود رسيد به طوريكه هنوز هم كاشي كاريهايي كه در زمان شاه عباس در اصفهان انجام شده از لحاظ زيبايي و ثبات رنگ بي نظير مي باشد نمونه اين نوع كاشي كاري در مسجد شيخ لطف الله در اصفهان موجود است و زيباترين معرق كاري دنيا است. ولي اين صنعت بعد از آن تاريخ رفته رفته سير نزولي طي نمود مخصوصاً در دوران قاجاريه و همين طور تا حدود سالهاي 1330 صنعت كاشي سازي به كلي در ايران از بين رفت و كاشي هاي ما منحصر شد به قطعه آجري لعاب دار نامرغوب كه كلفتي آن در حدود 12 تا 15 سانتيمتر و داراي ابعادي ناگونيا بود كه در اثر كوچكترين حرارت لعاب روي آن ترك خورده و منظره اي ناخوشايند داشت از اين سال به بعد رفته رفته صنعت گران ايراني به فكر احياء اين صنعت ديرينه افتادند و تا سال 1342 اين صنعت با تشكيل اتحاديه هاي كاشي سازي رو به ترقي رفت و در اين موقع كلفتي كاشي هاي ساخت ايران در حدود 7 ميليمتر و ابعاد آن قدري گونياتر و محصولي به مراتب تميزتر و قابل استفاده تر از سابق به بازار عرضه گرديد و رفته رفته مي رفت تا اين صنعت در ايران پا گرفته و به عظمت دوران قبل برسد ولي در همين موقع با ورود چند كارخانه تمام اتوماتيك خارجي كه محصولي بهتر و تميزتر و همچنين در ابتدا ارزانتر از محصولات قبلي ايراني به بازار عرضه نمود و بدين طريق صنعت گران ما از لحاظ اقتصادي ياراي مقاومت در مقابل اين كارخانه ها را نداشته و به طور كلي از بين رفتند و صنعت كاشي ما منحصر شد به محصولات اين كارخانه ها كه مواد اوليه و ماشين آلات آن كلاً از خارج به ايران وارد گرديد.

مواد اوليه

كائولن (خاك چيني )

ابتدا در سرزمين چين شناخته شد. كائولن يكي از مهمترين رسهاي رسوبي كشور انگلستان به شمار مي رود كه بر اثر تأثير عوامل اپي ژنيك و هيپوژنيك بر روي سنگهاي گرانيتي ايجاد مي‌شود. سنگهاي گرانيتي در اثر فشار لايه هاي زيرين زمين به پوسته زمين راه يافته و در پايان دوره كربونيفر و همچنين در بين دوره هاي كربونيفر و كرتاسز، تغيير شكل يافته و به كائولن تبديل شده اند. بيشترين عاملي كه در تبديل سنگهاي گرانيتي به كائولن دخالت دارد عامل هيپوژنيك مي باشد.

يكي از مشخصه هاي كائولن اين است كه از تجربه سنگهاي گرانيتي ايجاد شده و همراه با سنگهاي گرانيتي يافت مي شود ذرات كائولن مانند بالكلي ها يك محدوده وسيع را در بر نمي‌گيرند.

ميزان پلاستيته كائولن كمتر از بالكلي ها است.

در كائولن نسبت به بقيه رسها ميزان تعويض كاتيوني كمتر است.

مقدار آب كارپذيري كه كائولن به آن نياز دارد در مقايسه با بالكلي بسيار كمتر است.

بالكي :

يكي از مهمترين مواد اوليه اي مي باشد كه در دنيا داد و ستد مي شود. بالكلي ها محدوده بسيار وسيعي از اندازه و مواد مختلف با اندازه هاي مختلف را در بر مي گيرد ميزان انقباض تر به خشك بالكلي ها بالاست. بالكلي ها استحكام خشك بسيار بالايي دارند. ميزان تعويض كاتيوني در بالكلي ها به شدت زياد است. بالكلي ها از پلاستيك ترين رسها مي‌باشد.

فلاكسي ها (كمك ذوب ها)

فلاكس ماده اي است كه به بدنه هاي سراميكي اضافه مي شود تا عمليات ذوب را راحت تر كند با استفاده از فلاكس ها مي توان بدنه هاي چيني و سراميك را به استحكام قابل قبولي در دماي بين 1100 الي 1300 رساند.


آلومينا :

كراندوم طبيعي سفيد رنگ بوده و داراي سختي بالا و كريستالينه مي باشد. بدنه اي كه از زينتر كردن آلومينا ايجاد شده باشد بسيار سخت بوده و همچنين داراي مقاومت شيميايي بسيار عالي در درجه حرارت هاي بالا مي باشد از ديگر خصوصيات بدنه هاي آلومينايي شوك پذيري بالاي آن است.

سيليس :

كوارتز خالص جامدي است شفاف و داراي ساختمان كريستالين هگزاگونال و در دماي 20 داراي وزن مخصوص 56/2 باشد.

اشكال كريستالين سيليس در برابر محلول هاي قليايي و اسيدي مقاوم و پايدارند البته به جز Hf .

انواع كاشي و استانداردهاي مورد نياز

كاشي هاي توليدي امروزه بسته به نوع كاربرد آن به دو گروه كاشي ديوار و كاشي كف تقسيم بندي مي شوند كه هر كدام بايستي ويژگي هاي خاص خود را داشته باشد. اما به منظور توليد يك محصول قابل رقابت و با كيفيت مطلوب حداقل استانداردهايي براي توليد اين محصول تعريف شده است.

استانداردهاي مورد نياز براي محصولات كاشي و سراميك :

1) مقاومت در برابر يخبندان

2) مقاومت در برابر شوك حرارتي

3) مقاومت در برابر رطوبت و گرما

4) مقاومت در برابر اسيد و باز (مقاومت شيميايي)

5) مقاومت در برابر خراشيدگي (قسمت سايش)

6) داشتن استحكام حداقل

7) ميزان جذب آب

8) تلرانس ابعاد مجاز

9) مسطح بودن كاشي

10) قائم بودن زوايا

4 استاندارد خاص ديگر نيز وجود دارد كه براي دادن علامت استاندارد نيست براي بالا بردن كيفيت و كلاس كاري است مثل قست لكه پذيري

مراحل توليد كاشي و سراميك

1) طراحي فرمولاسيون بدنه و لعاب كه به عهده آزمايشگاه است. سپس اين فرمول به واحد توليد فرستاده مي شود.

2) اولين كار در واحد توليد آماده سازي مواد اوليه است (سنگ شكن و آسيابهاي اوليه). عمدتاً به اين صورت مي باشد اما اخيراً سعي بر اين است كه اين قسمت را به خارج از كارخانه انتقال دهند.

3) از مواد اوليه مورد نظر بايد سيلو يا دپوي ذخيره داشته باشيم.

4) موادي كه در سيلو قرار دارند بايد با توجه به فرمولاسيون وزن كنند. گاهي فرمولاسيون از كارخانجات خارجي خريداري مي شود خصوصاً در كارخانه هاي نوپا كه تجربه كافي وجود ندارد اغلب اين فرمول ها دوام زيادي ندارند و بايد تغيير داده شوند.

5) چون سيستم كارخانه هاي كاشي معمولاً پرس است در اين مرحله بايد دوغاب بدنه به كمك بالميل تهيه شود طوري كه اين دوغاب مشخصات مناسب مثل ويسكوزيته و مانده روي الك و ... بايد داشته باشد.

6) دوغاب را در حوضچه هاي ذخيره تخليه مي كنند. ذخيره بايد داشته باشيم چون اسپري درايرها ظرفيت بالايي دارند. در اين حوضچه ها همزن هايي وجود دارد كه با سرعت كم مي‌چرخند.

7) دوغاب را توسط پمپ به دستگاه اسپري دراير مي فرستند. وظيفه اسپري دراير تهيه ذرات شبكه كروي توخالي به نام گرانول است.

8) تهيه گرانول با اسپري دراير

9) گرانول تهيه شده بايد از دو جهت (% رطوبت و توزيع اندازه دانه ) چك شود.

10) گرانول نبايد مستقيماً استفاده شود چون ضايعات زيادي بار مي آورد. بايد از نظر رطوبت يكنواخت گردد به همين دليل 24 ساعت Aging داريم در داخل سيلو در مرحله Aging رطوبت كاهش و در نهايت نسبتاً يكنواخت مي گردد.

11) گرانول ايجاد شده به سيلوي پرس مي شود و بعداز آنجا به پرس فرستاده مي‌شود.

12) گرانول ها به داخل قالب پرس شارژ مي شوند.

13) مجدداً بايد گرانول ها چك شوند چون اين گرانول نهايي است كه به پرس رسيده

14) بدنه بعد از پرس حدوداً %6-5/4 رطوبت دارد بنابراين بايد بدنه را خشك كنيم طوريكه آب مانده در بدنه حدود %5/0 باشد. به اين خشك كن ها Rapiddryer مي گويند.

15) از اين مرحله به بعد بستگي به نوع محصول دارد در واقع 2 مسير وجود دارد.

:A پخت كردن اوليه (پخت بيسكويت)

:B پس بيسكوييت را به سمت خط لعاب شارژ مي كنند در برخي از كارخانه ها بيسكوييت ذخيره دارند.

اگر سيستم ما دو پخت نباشد و تك پخت باشد بعد از مرحله 15 مستقيم به سمت مرحله 16 مي رويم.

16) حذف غبار روي سطح بدنه خام به وسيله برس هاي گردان كه بعد از آن فن هاي قوي داريم كه گرد و غبار را پراكنده مي سازد.

17) آب را به صورت يكنواخت با ذرات و قطرات ريز روي سطح بدنه اسپري مي شود. هر چه يكنواخت تر اسپري شود لعاب يكدست تري خواهيم داشت.

18) ابتدا انگوب و سپس لعاب را با وزن تعيين شده اعمال مي كنند عدم رعايت وزن مي تواند موجب تغيير رنگ و چند رنگي لعاب شود و همچنين تغييرات مواد اوليه بدون پيش بيني.

19) ضايعات لعاب را در لبه كاشي ها به كمك دستگاه پاك مي كنند كه هر چهار طرف كاشي بايد پاك شود. در اين مرحله يك كاشي لعاب خورده خام داريم كه طرحي ندارد.

20) به وسيله دو ماشين زير مي توان چاپ را اعمال نمود.

:A ماشين چاپ Flat

:B ماشين چاپ دوار كه به كمك ليزر كار مي كند.

البته قبل از رسيدن به ماشي چاپ يك سري كابين داريم كه چسب چاپ را اعمال مي كند اگر ماشين چاپ دوار داشته باشيم مي توان از كابين چسب استفاده نكرد.

21) بعد از اعمال چاپ مجدداً كابين چسب را داريم بعد از اين مرحله بسته به محصول و اينكه چند چاپ را داريم مرحله توليد تغيير مي كند در ايران معمولاً ماكزيمم چهار چاپ داريم.

22) از اين به بعد به كلاس بندي كارخانه بستگي دارد مي توان مستقيماً به كوره فرستاد يا اعمال لعاب خشك يا لعاب گرانول را داشته باشد.

متن کامل را می توانید بعد از پرداخت آنلاین ، آنی دانلود نمائید، چون فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است.

/images/spilit.png

دانلود فایل 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,400 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
29_751343_9269.zip31.5k

آخرین محصولات فروشگاه

محبوبترین محصولات